Please enable JS

NOVINKY

Filip Adel zakončil sezónu 42. místem na gravelovém mistrovství světa

8. říjen 2024 / Bike

V pořadí 3. mistrovství světa na gravelu hostila belgická Lovaň. Za obrovského zájmu fanoušků se vítězem elitního závodu mužů stal cyklistický multitalent Mathieu van der Poel (NED). Nejvýše postaveným Čechem byl 21. Vakoč. Filip Adel dojel v hvězdně obsazeném závodě na výborné 42. pozici.

Téměř celá trasa 181 km dlouhého závodu mezi městy Halle a Lovaň byla lemována špalíry diváků. Dle pořadatelů bylo přímo na místě přes 150 000 diváků. Zkrátka Belgičané cyklistiku milují a jsou zvyklí z jarních klasik i cyklokrosu své jezdce podporovat. Trať samotná nebyla technicky ani převýšením náročná, a tak se dal očekávat velmi rychlý závod. Povrch byl velmi rozmanitý, od štěrkových cest, přes asfaltové úseky až po lesní pasáže v národním parku Brabantský les. Přesně jako stvořený pro stále oblíbenější kategorii gravelových kol. I proto se kromě 300 elitních mužů víkendových závodů zúčastnilo 2600 amatérů.

Startovní pole mistrovského závodu bylo neobvykle nabité. Na startu se potkali nejlepší ze silničářů, cyklokrosaři, ale i světoví MTB maratonci. Vysoké tempo s rychlostí okolo 40km/h způsobilo, že se pole brzy začalo dělit. V čelní skupině už na 35. km zbylo jen 16 jezdců. Filip Adel se z nevýhodné startovní pozice dokázal posouvat dopředu a zabudoval se ve skupině bojující o 30. místo spolu s hvězdami jako Greg Van Avermaet, Georg Egger, Mattia de Marchi nebo Alban Lakata.

„Začátek mi úplně nevyšel, na start jsem šel s číslem 82, ale i když jsem jel v úplným dorazu, tak jsem po prvních kilometrech procedil daleko za stovku. Po první hodině se mi nohy rozjely, a i když mě to stálo dost sil, tak se mi povedlo dojet do druhé velké skupiny. Většinu závodu to byl nástup za každou zatáčkou a tempo bylo obrovský. Nakonec jsem bral v dojezdu 42. místo. To možná nezní úplně skvěle, ale pro mě je to v konkurenci, která se v Lovani sešla, určitě jeden z nejcennějších výsledků. Zásadní bylo, že jsem během celého závodu nemusel řešit žádný technický problémy, X-Road podržel na 100 % a závodění na belgických cestičkách bylo hodně zábavný. Nic podobného jsem na žádném jiném závodě nezažil, bylo super oblíknout český barvy,“ říkal Filip Adel, jezdec českého Superioru, který byl jedním z hlavních partnerů šampionátu.